За разлику од 15. марта 2025. године, када сам у Београд ишао са два ситуацији сасвим примерена сапутника, овог пута сам кренуо са две матуранткиње чачанске Гимназије — мојом ћерком и њеном пријатељицом, ћерком једног од оних способних људи с којима сам био 15. марта.
Искрено, нисам ни хтео да идем. Али након што сам погледао „специјал“ приватно-режимских медија на националним фреквенцијама, набијеног јефтиним манипулацијама и ширењем страха, схватио сам да не могу себи да опростим ако останем по страни.
Да сам у ствари отишао потпуно неспреман, постало ми је јасно тек кад нас је на Бранковом мосту зауставио један Београђанин и конспиративно тихо приупитао питао где ћемо са тим беџевима. Био је очигледно пријатељски настројен, па сам помислио да се шали или да нешто нисам разумео. Онда ми је објаснио да смо, не знајући, ушли у групу људи која иде ка „Ћаћиленд“, и да су њему, када је горе на Зеленом венцу узвикивао „Пумпај!“, претили.
Тек тада сам схватио колико је био у праву. Мост, препуштен само пешацима, није одисао протестном енергијом — више је подсећао на поворку, него на скуп грађана који се боре за своја права.
Уплашио сам се и замолио матуранткиње да скину беџеве. Оне су то одлучно одбиле. Уместо ка Зеленом венцу, упутили смо се ка Косанчићевом , уз образложење да нам је потребно освежење. У башти једног локалног кафића групице добацују: „Ови су наши!“
У Кнез Михаиловој углавном странци, равнодушни према порукама на беџевима.
Крећемо ка Славији. На потезу између Старог и Новог двора, неколико старијих људи шири транспарент на којем пише: „Србија није геноцидна.“ Изгледа као да је то једина истина коју су у стању да саопште. Са озвучења се чује песма истих тих – „Кап воде у океану“. Утврђује осећај изолованости. Унутра, у парку, друштво им праве аутомобили. По старости и изгледу, рекло би се да припадају управо њима – што ме изненађује, јер сам мислио да је такав посао много боље плаћен.
Сетих се Радована Трећег и његове чувене реплике, док пролазимо у мимоходу. Стижемо да чујемо само још Мирослава Илића и стих:
„Ти си жена мог живота.“
Ствара се утисак сличан ономе када спортисти пред меч певају химну. Размишљам – о каквој је то књижевној вечери реч, јер ми први пут стихови једне кафанске песме звуче као давање заклетве.
Свакодневну београдску гужву овог пута ремети строј људи са зеленим береткама и мајицама на којима пише да су ратни ветерани. Има их пар стотина. Крећу се тихо, са погнутим главама, у пратњи полиције. На први поглед делују као нека поворка, али не разумем одмах ко су.
Мистерију решавају пролазници који махом коментаришу: по атмосфери и држању лако је препознати „ветеране 1“ и „ветеране 2“.
Изненађујуће мало људи на Славији, сат времена пре почетка скупа. Крећемо ка Храму на Врачару. У кратким сам панталонама, па се испред храма помолим за миран и достојанствен скуп, какав овај дан заслужује.
Кафићи испред — пуни. Надам се да грешим, али непогрешив осећај ми говори да нас ти насмејани и безбрижни људи посматрају отприлике као што човек, у пролазу, погледа уличног свирача: кратко, с благом симпатијом, али без намере да се задржи.
На улици испред Храма пристижу две групе људи са береткама. По мојој процени, ових са црвеним има неколико стотина, а са зеленим — нешто више. По натписима на мајицама закључујем да су и они ветерани. За разлику од оних претходних, ове народ поздравља с поштовањем. Држе главе високо, став им је достојанствен.
Крећемо назад ка Славији. Први утисак: далеко мање људи него 15. марта 2025. године. Али врло брзо — гужва почиње да расте. Налазим се на месту где је више од троје људи по квадратном метру. Мотоциклисти пролазе у колони више од 45 минута. Када су коначно прошли, чини се да је гужва постала толика да нико више не може да мрдне.
Али варам се — јер кроз ту масу пробија се очигледно неки Азијат на бициклу, са огромним Glovo ранцем. Сви му се смеју, он збуњен, али демонстрира радну дисциплину коју многи од овде окупљених надајмо се неће никад достићи. Размишљам: како ли је у његовој матичној земљи, кад је овде дошао да „боље живи“? Закључујем: има места и за већи пад.
Почињу минуте ћутања. Ремети их сирена Хитне помоћи која се пробија кроз гомилу. Људи испред се скрањују и праве пролаз. Они са стране довикују вулгарности, указујући на „провокацију“, јер — ето — има и околних улица. Најгласнији је лик поред мене. Скреће пажњу, неки га игноришу, неки покушавају да га смире. Ја га држим на оку. Одједном креће да се удаљава, тешко се пробијајући кроз све гушћу масу. И тек тада — мирис сличан петарди и бакљама. Уочавам ранац на месту где је стајао. Уплашено питам људе: „Чији је ово ранац?“ Наступа тишина. Када се најзад јавио власник, осетим како сам постао смешан — и себи и другима.
Утом се завршава минута ћутања и почињу говори. Студент са шајкачом на глави отвара обраћање цитатима из Светог писма, а завршава речима светог владике Николаја. Потпуно примерен говор једној видовданској прослави. У том тону наставља и Србин са Косова, а потом и др Мило Ломпар. Очигледно је — говори су промишљени, видовдански, родољубиви. Студенти су сасвим јасно исказали свој став: према Косову, према Завету, према окупаторима, распродаји националних добара.
Говори су толико набијени родољубљем да ми чак и грађанисти падају на памет — размишљам о њиховим реакцијама и смејем се сам себи.
Борац са Кошара нас подсећа да су га, осим студената, сви остали углавном игнорисали. Држи кратак „курс“ о војничком поздраву и односу према отаџбини, који присутни успешно демонстрирају троструким одзивом на помен „Србија!“ — ЖИВЕЛА!
Ко за ове људе каже да су терористи — или је лудак, или је тешки смутљивац.
Остатак говорника јасно позиционира став студената. Захвалили су се на подршци радним људима и поручили да им је циљ демонтажа корумпираног система и спречавање могућности да се икада више такав систем понови. Јасно, прецизно и аргументовано изнели су тачке програма за успостављање праведнијег система. И што је најважније — бранили су тезу да су политички сазрели. Ко дели исте вредности — може с њима. Ко не дели — не мора.
Осврнули су се и на протест од 15. марта 2025. године, када су их оптуживали да је енергија потрошена узалуд. Сада поручују: „Наш протест се завршава у 21 час. Па ко зна боље — широко му поље.“
Што се мене тиче — скуп је завршен. Крећем кући. Спуштамо се низ Немањину. Кордон полиције стоји опуштено испред зграде Владе, све протиче мирно.
Одлазим са утиском да са једне стране имамо људе који не наседају на манипулације страхом, који јасно говоре шта желе — уређену, поштену и достојанствену Србију. Са друге стране — власт која свим државним капацитетима брани личне позиције, и свакога ко другачије мисли, назива издајником.
Мој лични утисак: ова власт је огрезла у корупцију и криминал. Издала је све националне интересе. Мој избор је, самим тим, једноставан. Такође, моје године и бол у леђима након пет сати шетње и стајања оправдавају моје опрдељење за мирно решавање кофликта.
Мирим се са чињеницом да постоји велики број неопредељених. Тренутно то иде у корист онима који желе да задрже позиције. Сетих се и текста мог омиљеног аналитичара, Антонића, који је у једном од својих последњих текстова бранио право на неутралност. Одлично је поставио тезу о праву на несврставање. Једино што бих му замерио јесте то што је у исту раван ставио издајнике са обе стране — реторички заобилазећи чињеницу да су једни на власти и носиоци државних функција, а други — небитна страшила, без било какве институционалне тежине.
Превладава утисак да власт неће пристати на изборе. Али што дуже неопредељени буду одлагали свој став — то ћемо све више упадати у ситуацију у којој ће најреволуционарнији добијати простор за своје револуционарне пориве. Свесно прихватам истину да у свакој револуцији побеђује најбунтовнија мањина — а да највише страдају недужни. Са тим осећајем стижем кући.
Ту сазнајем да је било сукоба са полицијом, и да је председник — у свом препознатљивом стилу — прогласио победу. После толико пораза, победа нам је, изгледа, постала императив.
Сазнајем и да се на Косову и Метохији, узурпатори власти понашају слично према окупљеним Србима на Газиместану. Ето, почесмо да делимо исту судбину. Можда је баш то та "победа" о којој говори.
Данас слушам обраћање председника, у којем је — без трептаја — и мене и моју матуранткињу сврстао у групу оних који „не желе добро Србији“. Овим путем бих желео да га демантујем. Не очекујем фер борбу. Не очекујем ни да ће сви медији који су пренели његово обраћање посветити исто толико пажње и мени. Оно што ми заиста тешко пада — јесте чињеница да је председник, на поменутој конференцији, јавно признао кривично дело. У присуству два службена лица изјавио је да је неког „лика“ запослио за три пута већу плату од своје, и да је од њега очекивао послушност и одсуство са протеста — о чему га је, како рече, и телефоном обавестио.
Министар полиције је на то прво одбио наредбу „да буде духовит“, па је по стоти пут поновио виц како воли да буде на власти. Али зато нас је све утешио — рекавши да ће чувати државу док се наш председник не врати са аудијенције код шпанског краља.
Још један бајат виц из 1945.
П.С.
Простом калкулацијом може се израчунати да је површина коју су заузели људи на протесту била близу 60.000 квадратних метара, а просек по квадрату најмање 2 човека. Моја рачуница иде свакако преко 100.000 присутних.
Ипак, слажем се са полицијом у једном: и та бројка је недовољна да се изврши притисак на овакву власт.
Одговорност за даљи развој ситуације тиме преузимају — неодлучни.
Ако неодлучни буду одлучили да се сврстају тек након што стекну лично искуство, онда нам остаје само трпељивост — да ће се у овом друштву питања власти и подаништва решавати на врло великом броју, врло малог броја заиста заинтересованих.