Историјска перспектива
Идеја је настала из позиције консултанта на привременим (тридесетак лета) програмерским пословима. Требало је сачекати разна поклапања технологија да би се кончно конкретизовала. Искуства сам стицао радећи у невероватно продуктивној фирми која је у једном периоду са петнаестак запослених и техологијом у том тренутку старом двадесетак година испоручивала решење за више од хиљаду и триста клијената, од којих су десетине биле рангиране као велика предузећа. Имао сам среће да радим и у фирми која је двадесетак година пре других имала визију да прави web ERP решење као такво да га испоручује највећим регионалним ритејлерима. Окушао сам се као самостални предузетник и то није ишло, али из тог периода имам најкориснија искуства. Ваљда се тако каже за неуспех. Био сам кратко у страној IT корпорацији на пословима outsourcing-а чисто да видим јесам ли нешто пропустио. Видео сам да нисам.
Промотерска перспектива
Свесни смо да су ЕRP решања због своје обимности несумњиво legacy, оптерећена организационим проблемима везаним за надлежности, одговорности, управљањем ресурсима, а пре свега временом за onboarding новозапослених. За превазилажење тих изазова потребно је дефинисати термин "минимум бизнис логике", или оно што је у програмерском речнику позанто ако nano service architecture. Тиме ће познаваоци домена склапати коцкице, а програмер их правити и то на основу јасне и кратке спецификације без потребе да разуме шири контекст. То уједно омогућава развој специфичности, а да се не гомилају проблеми са верзионисањем и имплементацијом, као и избегавање огромне количине параметара које више нико не зна да одржава, а који се често контрадикторни. Већ се одомаћила изрека: "Једно сте поправили, а друго покварили", а што се јасно види у јавним статистикама о покривености тестовима за ERP решења. Специфичност која се једном уведе постаје одговорност онога који је увео, а да не оптерећује остатак система.
Корисничка перспектива
Сасвим је легитимна потреба да замените програмерску кућу, али да оставите постојеће софтверско решење! Заменом дела софтвера не желите да се излажете стресу имплементације новог, већ да задржите оно што вам је одговарало, а да од других добијете измене или допуне. Желите да добијете више понуда за сваку дораду, а не да вашег добављача сумњичите за злоупотребу ексклузивности.
Консултантска перспектива
Имате довољно знања да решите изазове сами, али док све нацртате програмерима могли сте и сами да завршите курс програмирања. Са програмерима избегавајте дуге састанке (они их још више мрзе од вас), већ им припремите потребно и доставите захтев са јасно дефинисаним улазом, минимумом логике и очекиваним врстама излаза. То ионако нико не може боље да тестира од вас самих и ако прецизно напишете захтев, имате право на рекламацију. Увођење нових поља, ентитета, релација, генерисање извештаја, погледа, права, пословних процеса, дизајнирајте самостално и како је вама најлакше да одржавате систем. При томе користите постојећу логику једне или више везаних акција која представља минимум логике. Користите оно што имате, ако немате, наручите конкретно решење за које можете добити процену на нивоу сати, никако дана, недеље или чега већ. Једном добијено решење уведите на што више места због обрта капитала са којим располажете. Што други да монетаризују ваш капитал?
Предузетничка перспектива
Нагомилано искуство и социјални капитал из свог домена можете одмах конкретизовати, без да развијате скупа решења од почетка. Са својом екипом консултаната и по потреби програмера, моћи ћете да развијете сопствено решење као потпуно независни модул или само компоненту. На сопственим или провајдерским серверима инсталирајте лиценцирани интегратор и обогатите га оним што је специфично за нишу коју покривате. Једном ангажујте програмере да имплементирају јавно доступан интерфејс и постаните интегратор са неким од великих играча или, ако преферирате sharing economy, увежите се са другим сличнима и направите велики систем.
Корпоративна перспектива
Да не бисте завршили као велике компаније у аутоиндустрији, морате се прилагодити променама на тржишту. Имплементирајте протокол и омогућите да ваши корисници уживају у привилегијама сарадње са вама у оним пословима где сте нагомилали експертска знања, а вама неисплативе послове препустите другима. Ако сте толико добри, нема разлога да вас буде страх да сте лако заменљиви, а ако нисте, то вас свакако чека.
Национална перспектива
Искусто нас учи да нисмо направили предуслове за барем једну велику домаћу ИТ компанију са сопственим глобалним производом. Немогуће је направити компанију SAP капацитета, али то не спречава велики број мањих учесника да направе јединствени систем који ће као један производ бити конкурентан највећим светским играчима.
Програмерска перспектива
Потребе за програмирањем никад неће нестати, што нажалост не важи за програмере. До сада је развој технологија и знања иснистирао на инжењерском приступу. Прве лекције које смо учили биле су о структурама и алгоритмима. Појавом широко доступних Large Language Models, које из маркетиншких разлога називају интелигенцијом, престала је потреба за јасним и прецизним структурама. Промт полако смењује све ригидне, чврсте и прецизне форме комуникације својствене свим пословним апликацијама. Наравно, остаће потреба да се одржавају и обучавају такви системи, али то ће захтевати научно образовање, па се поставља питање шта са инжењерским позицијама. Кодери свакако већ сада нестају, што се види по потражњи за јуниорским позицијама на званичним статистикама.
Тренутна перспектива
За потребе фирме у којој сам запослен, имплементирали смо ове идеје. Раније стечена искуства, знања и конкретан код су се идеално уклопили у производ који је брендиран као Beyond 360. Њихово постојеће front-end Angular решење, као и систем ауторизације, дозвола, улога у кастомизацијама за управљање динамичким корисничким пољима и табелама, био је идеалан кандидат за визуелну страну овог адаптера. На back-end страни је имплементиран интерфејс који је тема овог поста, а који омогућава веома брзо увођење нових ентитета, релација и бизнис логике. Све то је подржано системом извештавања које може да креира свако ко познаје основе SQL језика. Дефинисањем једне класе за опис структуре ентитета систем је у стању да кориснику прикаже све CRUD операције, а програмеру омогући посебне акције које су носиоци "минимум бизнис логике". Највећа предност је што ће свако ко имплементира овај интерфејс моћи да има сопствено решење било са једне или друге стране.
Футуристичка перспектива
Једна од сигурних ствари које ће се десити је да ће се систем извештавања са SQL упитима заменити промптовима који ће на основу унете реченице извући конкретан одговор. Није тешко предвидети будућност у којој ће се посао књиговодства заменити са гласовном поруком којом се систему саопшти да уради завршни рачун. Кажем, све ригидне структуре ће бити замењене, а нема ригидније структуре од шифарника контног плана. Све се убрзано мења, а конта који су настали још у XV веку одолевају времену! Будући, а и садашњи мали власник бизниса ће, када се ослободи од свих бирократских задатака, на крају рећи: "Увези ми фактуре са е-портала, провери цене и количине, онда прокњижи извод, провери стање и ако имам довољно новца, плати добављачима и, наравно, теби за услуге. Ако шта остане, плати раднике, а ако нема довољано, провери расположење запослених и констатуј да ли има потреба ѕа корекцијама плата, па се ангажуј да ми пронађеш најповољнију понуду за кредит." Јасно се закључује да нема будућности за front-end апликације и UX/UI дизајнере када ће све те послове преузети промптови вештачке интелигенције.
Лична перспектива
Свестан сам да у овом тексту нема ничега новог што свако из своје области није већ знао. Такође, знам да и други раде или су већ развили слична решења. Нема овде никавих патентних права, само се поставља питање како то да се до сада нисмо интегрисали. Постоји барем један конкретан производ - уобличен и спреман, чека га још много изазова и дорада, а ово је само позив да сарађујемо. Остали софтвери лако могу да имплементирају договорене интерфејсе којима се отварају за сарадњу са другим решењима. Сваки испоручилац, било да је са front-end или back-end стране, не поседује ексклузивна права. И са једне и са друге стране постоје технологије које подржавају ову архитектуру. За почетак је договорити стандарде комуникације, а онда свако по своме. Нешто као open source, само што је open ѕа друге, а source само за власника.
Интерфејс перспектива
На front-end делу идентификовати прекидне тачке за позив неке од опција. На back-end делу имплементирати интерфејс за основне CRUD операције, као и приступну тачку према сервису који је носилац минимума бизнис логике (nano service). Сваки од тих сервиса појачати идентификатором интегратора, ентитета и опције.
Нема коментара:
Постави коментар